Archiwum wiadomości (40)
Orliki wracają (2013-04-04)

W środę 3 kwietnia podczas prac terenowych związanych z monitoringiem dużych drapieżników w miejscowości Mszana zaobserwowaliśmy pierwszego w tym roku orlika krzykliwego, który mimo trudnych warunków pogodowych jakie wciąż panują powrócił z afrykańskiego zimowiska na beskidzkie lęgowisko.

Na zdjęciu widoczny Orlik obserwuje swoje ulubione miejsce zdobywania pokarmu jakim jest łąka o złożonej strukturze przestrzennej, bogatej w miedze, pojedyncze drzewa, i krzewy.

Teraz liczymy na poprawę pogody oraz kolejne podobne obserwacje a wszystkim orlikom życzymy szczęśliwych powrotów.

orliki wciąż w Afryce (2013-04-03)

Od ponad dwóch tygodni nie dostajemy informacji o Myscowej i Mrukowej. Jedynie Łysa regularnie wysyła smsy, z których wynika, że jest jeszcze na terytorium Zimbabwe, na wysokości północnej części jeziora Niasa. Wciąż otwartym pozostaje pytanie czy wrócą w tym roku na kontynent europejski?
Nowe lokalizacje orlików (2013-03-13)

Wszystkie trzy orliki wciąż przebywają w Afryce. Najdalej na północ bo aż w północnej Ugandzie jest Mrukowa. Nasz najbardziej ruchliwy orlik Łysa jest w Malawi blisko zachodniego brzegu jeziora Malawi. 9 marca po ponad półtora miesięcznej przerwie dostaliśmy sygnały od Myscowej. Nie mamy jeszcze pełnej informacji z okresu telemetrycznej ciszy ale wygląda na to, że Myscowa większość czasu spędziła w Mozambiku. Obecnie zasięg sieci komórkowej złapała w Zimbabwe w pobliżu miejsca, z którego docierały sygnały pod koniec stycznia. Cieszymy się, że wszystkie orliki przeżyły i bacznie obserwujemy ich ruchy w kierunku Europy.
kierunek - północ (2013-02-28)

W ostatnich dniach Łysa i Mrukowa zaczęły przemieszczać się w kierunku północnym. Mrukowa 26 lutego przeleciała aż 313 km i jest obecnie w centralnej Tanzanii. Łysa 28 lutego pokonała 223 km i jest w północnej Zambii. Czyżby ptaki rozpoczęły powrotną drogę do Europy?
Łysa przemiejszcza się na północny wschód, czyżby opuszczała zimowisko? (2013-02-05)

Mniej więcej od półtora tygodnia obserwujemy ciekawe ruchy Łysej, która leci w kierunku północno wschodnim opuszczając dotychczasowe zimowisko. Do dnia dzisiejszego przeleciała ponad 1000 km i jest już w Zambii,. Czas pokaże czy to tendencja migracyjna czy po prostu poszukiwanie nowych, zasobniejszych żerowisk
Nowe miejsca orlików (2013-01-30)

Dostaliśmy nowe wiadomości od naszych orlików w tym od Myscowej, która milczała od grudnia . Obecnie ptak ten przebywa na terytorium RPA (kolejne państwo odwiedzone przez nasze orliki), Łysa wróciła do Botswany, a Mrukowa wciąż przebywa w Zambii. Szczegółowe lokalizacje można zobaczyć na właśnie zaktualizowanych mapach
Orliki na zimowisku (2013-01-22)

Nadajnik orlika z Mrukowej powoli nadsyła zaległe informacje o grudniowych lokalizacjach. Wygląda na to, że ptak większość czasy spędził w Parku Narodowym Luangwa w północnej Zambii.
Orlik z Łysej stale przebywa w zachodniej Namibii. Od grudnia nie mamy żadnych informacji o orliku z Myscowej.
pierwsza poprzednia 1 [2] 3 4 5 następna ostatnia (6)

 Copyright © 2012 Magurski Park Narodowy